Inne

Dlaczego powinniśmy zamienić produkty drogeryjne na kosmetyki naturalne?

Bardzo popularne w ostatnim czasie wśród kosmetyków stały się kosmetyki naturalne.
Konsumenci coraz chętniej sięgają po kartonik czy buteleczkę, których skład nie sprawia, że włos się jeży na głowie. Nasza skóra na co dzień jest wystawiona na działanie wielu niekorzystnych dla człowieka substancji. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, co kupujemy i co stosujemy do codziennej pielęgnacji.

Kosmetyki naturalne – jak można je scharakteryzować?

Preparaty naturalne to kosmetyki wytwarzane z naturalnych surowców, takich jak rośliny czy minerały. Są one otrzymywane tradycyjnymi metodami jak na przykład tłoczenie czy filtracja. Największą zaletą takich kosmetyków jest brak substancji chemicznych w składzie, które są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Powodują między innymi podrażnienia, wysypki, alergie, a nawet stany zapalne. Kosmetyki naturalne często mają właściwości lecznicze. Ekstrakty z roślin, oleje, woda siarczkowa czy nawet błoto pomagają skórze zachować naturalne pH, zapobiegają wysuszeniu i działają antybakteryjnie. Wspiera to bowiem walkę z trądzikiem lub łuszczycą. Stosując odpowiednie naturalne odżywki i szampony, możemy także zapobiec powstawaniu łupieżu. Naturalne preparaty dostarczają naszemu organizmowi również wiele składników odżywczych i witamin, które nie giną w procesie przetwarzania. Stosując takie kosmetyki, możemy mieć wrażenie, że wyglądamy lepiej. Dzieje się tak dlatego, że naturalne substancje ciągle pobudzają nasz organizm do regeneracji, dbają o odpowiednie nawilżenie skóry i odżywiają. Kosmetyki pochodzenia naturalnego, mimo, iż mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak miód czy mleko, nie są testowane na zwierzętach, co jest kolejnym aspektem, obecnie niezwykle ważnym dla wielu osób.

Jak świadomie kupować kosmetyki?

Co prawda nie ma podziału na kosmetyki lepsze i gorsze. Jednak warto mieć świadomość,
że kosmetyki nienaturalne zawierają w składzie wiele substancji chemicznych, parabenów, parafiny czy innych konserwantów. Nie mamy żadnej pewności, że za kilka lat nie odczujemy skutków ich stosowania. Wiele naukowych badań potwierdza, że parabeny oraz inne szkodliwe substancje mogą powodować nowotwór lub zaburzenia hormonalne. Wybierając kosmetyki, powinniśmy przede wszystkim czytać etykiety i dokonywać świadomych wyborów, najlepiej eliminujących możliwość powstawania negatywnych skutków w naszym organizmie w przyszłości.