Inne

Czym się różni dentysta od stomatologa?

Wielu ludzi nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że dentysta i stomatolog to nie jest taka sama specjalizacja. Mając problem z jamą ustną, używamy naprzemiennie tego określenia, nie zdając sobie sprawy, że popełniamy ogromny błąd! Pierwszą różnicą, która oddziela dentystę i stomatologa to zakres leczenia – dentysta zajmuje się tylko leczeniem zębów, natomiast stomatolog również błon śluzowych i tkanek jamy ustnej (dziąsła etc.). Gabinety dentysty i stomatologa znacząco się różnią – chociażby wyposażeniem czy narzędziami. Warto wspomnieć również o kształceniu stomatologów i dentystów – zakres materiału na studiach zdecydowanie się od siebie różni.

Narzędzia stomatologiczne – charakterystyka

Mogłoby się wydawać, że zarówno dentyści, jak i stomatolodzy korzystają z tych samych lub bardzo podobnych narzędzi do pracy. Nie jest to kłamstwem, jednak możemy zauważyć niewielkie różnice. Stomatolog i dentysta to zawody ze sobą bardzo powiązane, dlatego nie można się dziwić wieloma podobieństwami na polu wykonywania pracy. Narzędzia stomatologiczne są przystosowane do pracy na tkankach miękkich takich jak błony śluzowe czy dziąsła. Oznacza to, że stomatolog często musi dostać się wewnątrz tkanki, aby zbadać problem, dlatego w stomatologii konieczne są narzędzia typowo chirurgiczne jak skalpele, szwy, rozpychacze etc. Dentyści zajmują się leczeniem zębów, dlatego używają np. wierteł, łopatek do plomb, pęsety etc.

Zakres działań dentysty

Dentysta to lekarz, do którego powinniśmy udawać się regularnie w celu odbycia kontroli. Regularne badanie się zapobiega rozwijaniem się chorób i może uchronić nas od kosztownych lekarstw czy operacji. Dentysta zajmuje się leczeniem zębów – powinniśmy udać się do niego w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, próchnicy, ubytków, krwawień, wypadania zębów, uzupełniania ubytków czy uzupełnianie uzębienia.

Wielu ludzi nie lubi odwiedzać dentysty czy stomatologa, ponieważ takiej wizycie towarzyszy lęk. Obecny postęp w medycynie jamy ustnej pozwala na wykonywanie wielu zabiegów praktycznie bezboleśnie, dlatego warto zaufać specjalistom i nie pozwolić na rozwinięcie infekcji.