Inne

Jakie są sposoby na astygmatyzm?

Wada rogówki – astygmatyzm sprawia, że nasz wzrok płata nam nieprzyjemne figle. Nieleczona sprawia, że zdecydowanie zwiększa częstotliwość bólów głowy, a widzenie przedmiotów – zarówno z bliska, jak i z daleka – jest niewyraźne i zamazane. Niektórzy astygmatycy żartobliwie oświadczają, że nie mają punktu zbieżnego, a ich oczy nie umieją odpowiednio ogniskować – coś w taki stwierdzeniu rzeczywiście jest.

Na czym to polega?

Astygmatycy posiadają zniekształconą rogówkę lub soczewkę oczną, które zmieniły swój kształt poprzez rozciągnięcie. Oznacza to, że z okrągłego stały się owalne, a to wystarczy do zdecydowanej degradacji jakości obrazu, który astygmatyk obserwuje dzięki swoim oczom. Wydłużony kształt rogówki powoduje powstanie wady refrakcyjnej, która polega na nieprawidłowym przenikaniu wiązek światła wpadających do oka. To wszystko powoduje zamazane widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatyzm może być wadą wrodzoną albo nabytą w wyniku urazu oka.
Więcej dowiesz się na: https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-astygmatyzm.

Jak można leczyć astygmatyzm?

Większość chorych na astygmatyzm nosi okulary ze szkłami torycznymi lub toryczne soczewki kontaktowe, które pozwalają okiełznać degradujące widzenie cylindry. Niektórym osobom pisane jest pozostać z takim akcesorium do końca życia, ale nie wszyscy są w stanie się z tym pogodzić. Oczywiście jest możliwość operacyjnego zmniejszenia lub zlikwidowania tej wady wzroku, ale wiąże się to z szeregiem warunków, które musimy spełnić. Jednym z nich jest wiek poniżej czterdziestu lat, który niektóre osoby może dyskwalifikować w drodze do laserowego zabiegu poprawiającego widzenie.